Miroslav Hrabica, "Co nám tělo říká"

 

Doplněné a rozšířené 2. vydání je z roku 2007, zatímco 1. vydání je z roku 1997.  Kniha se dá koupit na internetu.

Rozšířený obsah knihy přepsal Jan Heczko, červen 2017

    Slova autora: „Určitý názor na vznik nemocí ze zatím netradičního pohledu předkládá tato kniha. Je vyprávěním o zdraví, lásce, mezilidských vztazích, o bolestech i nadějích člověka.“
     Moje poznámka:
     Kniha „Co nám tělo říká“ v tomto dalším, na více než dvojnásobek rozšířeném 2. vydání, představuje velmi vydatný zdroj poučení, vedoucí k pochopení, co je možné nebo nutné udělat k léčení a uzdravení některých akutních, chronických, dědičných nemocí a některých vrozených vad, které mají mnohdy vazbu na naše minulé životy, a jak odstranit nebo zmírnit projevy akutních nemocí, které se projevují zejména bolestmi a záněty a vedou nás k pochopení, že máme „něco udělat“. Bez pochopení okolností, proč jsme nemocní a proč trpíme a bez patřičných změn v našem životě – myšlení, cítění a jednání vůči druhým, ale i vůči sobě, nemůžeme být vyléčení alopatickou medicínou, ale jen celostní medicínou, která dokáže odhalit příčiny nemoci, protože veškerá uzdravující schopnost je vždy jen a jen součástí naší lidské trojjedinosti, která zahrnuje lidské tělo, kvantové pole mysli a kvantovou duši s Duchem. K léčení a uzdravení může docházet jen na třech úrovních:
1. skrze náš imunitní systém
2. skrze moudrost našeho těla – naší innate
3. skrze naše Vyšší Já
Více k pochopení našeho léčení a uzdravení lze také nalézt v mém textu „Způsoby léčení nemocí a uzdravení“ v kapitole „Princip léčení nemocí a uzdravení“ a v kapitole „Léky s živou esencí“, také na mém webu: https://duchovnipoznatky.webnode.cz.  
     K této knize mě dovedla zkušenost z mého dvouměsíčního každodenního léčení celkem 15 bytostí pomoci biorezonance. Výsledkem léčení bylo zvýšení jejich energetické rovnováhy, a tedy i účinností imunitního systému na cca dvojnásobek, tedy z úrovně 30-40% na úroveň 70-80%, což samo o sobě je skvělý výsledek. Ale konkrétní vyléčení např. chronických nemocí se musí odvíjet především skrze změny, popsané v této knize, když je bytost k uzdravení dostatečně „připravena“.
*****
  3 - Úvod
   „Tato kniha je psána, aby Vám napomohla pochopit Vaše strádání a naučila Vás dívat se na svět nejen skrze rozum, ale také citem, s pokorou a díkem za vše, co Vás potkává. Nechť je malou kytičkou, zkrášlující vaše těžké chvíle.
     Nemoc je láska, neboť nás chrání od ještě větších pochybení a omylů.
     Nemoc, je-li správně pochopena, přináší ulehčení tělu a mír duši.“
  4 - Duchovní příčiny nemocí
    „Většinou člověk neuzná, že si především vlastním jednáním narušuje svou duchovní ochranu a tělesnou imunitu. Někdo částečně tento názor přijme, málokdo jej však zcela pochopí. Všem ale může tato kniha něco dát. Prvnímu je zrnem, které se zasévá do půdy jeho mysli s možností v pravý čas vzklíčit. Druhému více poodhrne roušku tajemství, ukáže mu nové obzory. A třetí si jen potvrdí svůj názor. I to je cenné.  Utvrdit se ve své víře, ve správném pohledu na věc.  Neboť nikdy nemáme dostatek jistoty a každý názor, každá myšlenka a čin je nejistotou nahlodáván,
     Moudrý je člověk, který nehledá chválu a snaží se dobrat podstaty věcí, například nemocí a jejich léčení. Nikdo není dokonalý. Snažil jsem se Vám předat vše, co mi srdce našeptávalo.  Knihu jsem psal pro naše lepší zítřky, s nadějí a přáním, aby se všichni dokázali včas zastavit, srovnat si a zpříjemnit naši životní cestu.“
     Strana a podrobný obsah:
     16 – Základní chorobné procesy – Zánět (itida), poruchy prokrvení, krvácení (hemoragie), horečka, alergie a oslabená imunita, rakovina (zhoubné nádory a onemocnění).
     28 – Srdce, oběhový a cévní systém – Poruchy srdečního rytmu, arytmie (tachykardie, bradykardie, extrasystoly, fibrilace, bloky), flutter, ischemická choroba srdeční, angina pectoris, srdeční selhání, infarkt myokardu,  revmatická horečka, myokarditida (zánět srdečního svalu),  perikarditida (zánět osrdečníku),  endokarditida (zánět nitroblány srdeční),  srdeční vady, kardiostimulátory, transplantace srdce, oběhový kolaps, hypertenze (vysoký krevní tlak), hypotenze (nízký krevní tlak), kornatění tepen (ateroskleróza), zúžení a uzávěry tepen, ischemická choroba dolních končetin, Buergerova choroba, křečové žíly (varixy dolních končetin a v jícnu), zánět žil (tromboflemitida a flebotrombóza), trombóza žil, chronická žilní nedostatečnost, bércový vřed.
     53 – Krev, lymfa, slezina – Krvácení (hemoragie), chudokrevnost (anémie), leukémie, zvýšena hladina kyseliny močové v krvi (hyperurikémie), hemofilie, zvětšení, zanícení a zduření mízních uzlin, městnání lymfy, lymfedén, maligní lymfomy (Hodgkinova nemoc), zvětšení, ztvrdnutí a natržení sleziny, nakažení virem HIV, AIDS, ztučnění brzlíku, dárcovství krve.
     66 – Dýchací ústrojí – Vysychání nosní sliznice, poruchy čichu, rýma akutní (rinitida), chronická (ozéna) a alergická (senná rýma – polinóza), zánět vedlejších dutin nosních (čelních), zvětšení nosohltanové mandle, krvácení z nosu, vykašlávaní krve (hemoptýza), změny na nosní sliznici, polypy, furunkl na nose, huhňavost (rinolálie), záněty horních cest dýchacích, nazofaryngitida, faryngitida, zánět krčních mandlí (angína), záchvaty kašle, pseudokrup, zánět hrtanu (laryngitida), porucha hlasu (dysfonie), stridor, chřipka (influenza), zánět průdušek (bronchitida) akutní a chronický, bronchiektazie (rozšíření průdušek), chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), plicní emfyzém (rozedma plic), plicní hypertenze, cor pulmonale (plicní srdce) plicní embolie a plicní infarkt, dušnost, škytavka, průduškové astma, zápal plic (pneumonie, bronchopneumonie), zaprášení plic (pneumokonióza), silikóza, fibróza plic, alveolitida (EAA, KFA),  tuberkulóza plic, granulomatózy (Wegenerova, histiocytóza X, sarkoidóza), nádory a rakovina plic, bronchogenní karcinom, zánět pohrudnice (pleuritida), pneumo-, .hydro- a hemothorax, dýchací potíže dětí.        
     89 – Trávicí soustava – Zubní plak a kaz, zánět zubní dřeně (pulpitida), ozubice (periodontitida) a okostice (periostitida), bolesti zubů, umrtvení zubů, tečky na zubech, křivě rostoucí zuby, zubní kámen, zánět dásní (gingivitida), paradontóza,  poruchy tvorby slin (ptyalismus, xerostomie, sliny v koutcích úst), afty, jazyk, čelisti, ztížené polykání (dysfagie), onemocnění hltanu a jícnu, gastroezofageální reflux, pálení žáhy (pyróza), zánět žaludku (gastritida), hyperacidita, peptický vřed, rakovina (karcinom) žaludku, „žravost“ (polyfagie), nechutenství (anorexie), žaludeční neuróza, nevolnost (nauzea), zvracení (vomitus), kinetóza,  trávicí enzymy a zánět slinivky břišní (pankreatitida), poruchy vstřebávání živin v tenkém střevě, střevní polypy, adenomy, průjem (diarea), plynatost (meteorismus), celiakální sprue (celiakie), Crohnova nemoc, krvácení do střev, křeče v břiše spojené se zvýšeným nadýmáním, viscerální bolest (kolika), náhlá příhoda břišní (NPB), zánět slepého střeva (appendicitida), zánět tlustého střeva (kolitida), rakovina tlustého střeva, kolorektální karcinom, dráždivý tračník (colon irritabile), zácpa (obstipace), střevní neprůchodnost (ileus), zánět pobřišnice (peritonitida), zánět tlustého střeva a konečníku, hemeroidy, rakovina konečníku, svědění konečníku a v oblasti kostrče.    
     120 – Játra a žlučník – Obnova tkáně jater, zánět jater (hepatitida), alkoholismus a toxikomanie, cirhóza jater, selhávání jater, rakovina jater, žlučových cest a žlučníku, hepatocelulární karcinom, hepatorenální syndrom, zvětšení jater (hepatomegalie), zvýšený bilirubin v krvi, Gilbertův syndrom, zvýšený a nízký cholesterol, zánět žlučníku a žlučových cest (cholecysticida, cholangitida), žlučové kameny (cholelitiáza), žlučníková (biliární) kolika.
     131 – Infekční onemocnění – Virová hepatitida, salmonelóza, úplavice (dysenterie), infekční mononukleóza, infikace virem H5N1 („ptačí“ chřipka), zoonózy (nemoci přenosné ze zvířat na lidi).
     139 – Ledviny a močové ústrojí – Zvýšena bílkovina, bilirubin, cukr a leukocyty v moči, krev v moči, acidurie, ketonurie, glomerulonefritida (zánět ledvinových klubíček), pyelonefritida (bakteriální hnisavý zánět ledvin),  sekundární (ledvinová) hypertenze, selhávání ledvin akutní a chronické (renální insuficiense),  zhoubné nádory ledvin (Grawitzův nádor) a močového měchýře, nefroskleróza, nefrokalcinóza,  svraštělá a polycistická ledvina, bludná ledvina, zdvojení ledviny, jediná ledvina, otoky (edémy), hydronefróza, umělá ledvina, transplantace ledvin, kameny v ledvinách (nefrolitiáza) a v močových cestách (urolitiáza), ledvinová kolika,  ztížené močení zvětšením prostaty, časté noční močení, urémie,  neschopnost udržet moč (inkontinence), pomočování u dětí, papilomy, divertikly, zúžení orgánů močového ústrojí, změny sliznice, IMC,  záněty močové trubice (uretritida) a močového měchýře (cystitida), nefrotický syndrom, nefropatie.
     159 – Pohlavní orgány, prsa – Zánět pochvy (kolpitida), výtok (fluor vaginalis), změny děložního čípku, poruchy tvorby děložní sliznice (endometritida), poruchy menstruačního cyklu, cysty a myomy, snížení a výhřez dělohy, „obrácená“ děloha, neprůchodnost vejcovodů, srůsty, ženská neplodnost, mimoděložní těhotenství, umělé oplodnění, potrat, poruchy činnosti vaječníků, adnexitida (zánět vejcovodů a vaječníků),  rakovina ženských pohlavních orgánů, hormonální antikoncepce,  klimakterium,  menopauza, ochablost prsů, abnormální vývoj prsů,  cysty a zatvrdliny v prsu, mastopatie, rakovina prsu, augmentační mammaplastika (zvětšení prsou) a plastické operace, zánět předkožky penisu, zánět a zbytnění prostaty (prostatitida a hypertrofie prostaty), adenom prostaty, rakovina prostaty a varlat, zánět varlat (orchitida), nesestouplé varle, kýla (tříselná, skrotální, pupeční, v jizvě), snížená plodnost, neplodnost muže, pohlavní nemoci, frigidita, impotence, homosexualita, hypersexualita, promiskuita, sebeukájení.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
     195 – Smyslové orgány – Krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost, astigmatismus, barvoslepost, náhlé zhoršení zraku, zánět slzovodných cest, zánět spojivek, trachom, ječné zrno, zánět okrajů očních víček, padání a nepravidelný růst řas, šilhavost, tupozrakost, zelený a šedý zákal (katarakta a glaukom), zánět sítnice oka (retinitida), degenerace a odchlípení sítnice, retinopatie, dvojité vidění, slabozrakost, slepota, zvýšená tvorba ušního mazu, mazová zátka a furunkl v uchu, zánět středního ucha (otitis media), otoskleróza, poškození sluchu, hluchota (surditas), Meniérova nemoc, poruchy rovnováhy, závrať (vertigo), šelest a pískání v uších (tinitus), úbytek a ztráta čichu, ztráta chuti, svědění pokožky, kopřivka (urticaria),  exantém (vyrážka), toxoalergický exantém, ekzém(dermatitida), atopický ekzém, dermorespirační syndrom, hnisavé záněty a vředy, bradavice (veruka), potíže s pletí, změny v obličeji, zvýšena tvorba mazu (seborea), akné (trudovitost mladistvých),  typy, narušení, předčasné šedivění a nadměrné vypadávání vlasů, lupy ve vlasech, problémy s nehty, lakování a kousání nehtů, opar (herpes),  pásový opar (herpes zoster), psoriáza (lupénka), nadměrné pocení,  mykóza (plíseň) mezi prsty a nehtů, celulitida, rakovina kůže, negativní účinky slunění, solária, rakovina kůže, sklerodermie, popáleniny kůže, vitiligo, omezení hmatu.
     251 – Endokrinní systém – Poruchy hypofýzy (gigantismus, nanismus, akromegalie), struma, hyperplazie, hypofunkce, hyperfunkce, zánět (tyroiditida) a nádory štítné žlázy, poruchy funkce příštítných tělísek, kalcémie, nemoci kůry nadledvin, Cushingova a Addisonova nemoc, „vyčerpání“ dřeně nadledvin stresem,  nadprodukce androgenů, virilizace, hirsutismus, AGS – syndrom chronické únavy,  obezita, cukrovka (diabetes mellitus), poruchy hormonální funkce váječníků a varlat, nádory, hlavně žláz s vnitřní sekrecí.
     277 – Opěrný a pohybový aparát – Zvětšená kyfóza a lordóza páteře, skolióza, kyfoskolióza – občasná ranní ztuhlost,  akutní a chronické lumbago (bolesti v  bederní oblasti „houser“, „hexenšus“), bolesti v kříži vyzařující až do dolních končetin (výhřez meziobratlové ploténky, kořenový syndrom , „išias“), bolesti páteře (zejména bederní) z  důvodu její chybné statiky, luxace kyčlí – osteoporóza, osteomalacie, Scheuermannova nemoc, ztuhlost a bolestí svalů podél páteře v oblasti hrudních obratlů, Bechtěrevova nemoc, blokády krční páteře (a růstu k Bohu), bolesti ramen, artróza ramenního kloubu - „zmrzlé  rameno“ – entezopatie, , „tenisový“ loket, syndrom karpalního tunelu, „brnění“ horních končetin, revmatoidní artritida,  artróza palce  ruky (rhisatróza), artroplastika, Dupuytrenova kontraktura, studené končetiny, dna, osteoartrózy (spondylartróza, koxartróza a gonartróza), otoky kolen a kotníků, kulhání (klaudikace), křeče v lýtkách, zánět, natržení Achillovy šlachy, distorze hlezenního kloubu (podvrtnutí kotníku), bolesti paty, ostruha patní kosti, vbočený palec,  kladívkové prsty na nohách, podélně a příčně plochá noha, zborcení nožní klenby, metatarsalgie, zvětšování průměrné velikosti nohou žen i mužů, myozitida, burzitida, torticollis,  svalová atrofie a hypertrofie, pružná kostra dětí a její ztuhnutí ve stáří, omezení hybnosti zraněním, zlomenina kosti, osteomyelitida, nádory a rakovina kostí, amputace končetiny, palce na noze, transplantace kostní dřeně.
     326 – Nervový systém – Nespavost, spánkový apnoický syndrom, skřípání zuby, mluvení ze spánku, pseudohalucinace, syndrom neklidných nohou, nadměrná spavost, (hypersomnie), narkolepsie, Pickwickův syndrom, bolest hlavy (cefalea), migréna, poruchy vědomí (delirium, amence, obnubilace, somnolence, sopor, synkopy), bezvědomí (kóma), vigilní kóma, apalický syndrom, ztráta a poruchy paměti (amnézie, paramnézie), neuropatie, parestézie  („brnění“ v končetinách),  neuritida, polyneuritida, polyradikuloneuritida, kauzalgie, neuralgie, neuralgie trojklaného nervu, úder do hlavy, zranění hlavy,  meningitida, encefalitida, meningoencefalitida, encefalomyelitida, klíšťová encefalitida, cévní mozková příhoda (CMP, iktus, mozková mrtvice), paréza (obrna), přerušení nervu, plegie (ochrnutí), paraplegie, hemiplegie a kvadruplegie, dětská obrna (poliomyelitida), mozkové nádory, hydrocefalus (edém, vodnatelnost mozku), otřes mozku, borrelióza, Lymeská borelióza, poruchy vyjadřování a učení (koktavost, dyslexie), oligofrenie (slabomyslnost), Downův syndrom,  schizofrenie a jiné psychózy, halucinace, mentální anorexie a mentální bulimie, epilepsie a další onemocnění se záchvaty, onemocnění míchy,  amyotrofická laterální skleróza (ALS), roztroušená skleróza mozkomíšní (RS), Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc, chorea, neuróza,  neurastenie, hysterie, fobie, obsese,, deprese, víra.
     394 – Vznik života, lidský vývoj, smrt – Vznik života, těhotenství, porod, předškolní léta, dětské nemoci, dospívání a adaptabilita dětí, zakládání rodiny, intimní život, děti dětí, úcta ke stáří, bezmocnost, život minulý, současný a budoucí, smrt.
     419 – Pár úvah souvisejících s léčbou – Pohádka o synovi a otci, o smyslu lidského života,  osud, o lásce Boží, lékaři a léčitelé, o bolesti, harmonie přírody i v nás, cesta ke světlu,  o klidu, pokoře, lásce a úctě, kniha života, každý člověk, chuť do života, o zdraví těla, o nemocném tesaři, zahrada života.
     433 – Poděkování
     434 - Doslov
     437 – Přehled literatury
     437 - Věcný rejstřík